Trycholog – poznaj specjalistę pierwszego kontaktu w przypadku problemów z włosami

Trycholog – poznaj specjalistę pierwszego kontaktu w przypadku problemów z włosami

Trycholog to wysoko wykwalifikowany specjalista zajmujący się diagnozowaniem oraz terapią dotyczącą schorzeń skóry głowy oraz włosów. Nie jest on lekarzem, ale posiada rozległą wiedzę z zakresu dermatologii, medycyny estetycznej oraz fryzjerstwa. Wykonuje niektóre zabiegi lecznicze samodzielnie lub kieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Prawidłowo postawiona diagnoza to połowa drogi do osiągnięcia celu jakim są zdrowe włosy i skóra głowy.

Wypadające włosy – trycholog specjalistą pierwszego kontaktu

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyczy ponad 30% populacji. Jest to ogromna liczba. I właśnie ta ogromna częstotliwość występowania schorzeń sprawiła, że powstałą specjalizacja o nazwie „trychologia”. Przyczyny łysienia są bardzo różne, dlatego też trycholog posiada wiedzę z zakresu wszystkich dziedzin medycyny.

Wypadające włosy? Oto najczęstsze przyczyny.

Wypadające włosy to problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Najczęściej zgłaszamy się do trychologa w następujących przypadkach:

 • nadmierne wypadanie włosów
 • zapalenie skóry głowy
 • krosty na skórze głowy
 • łupież
 • łuszczyca skóry głowy
 • łojotok
 • cienkie, mocno osłabione włosy

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Wykwalifikowany i sprawdozny trycholog

Udaj się do pewnego gabinetu, który zadba o twoje włosy

Po wejściu do gabinetu trychologicznego podczas pierwszej wizyty pacjent pytany jest między innymi o:

 • dotychczas odbyte konsultacje lekarskie
 • przyjmowane leki
 • przyjmowane suplementy
 • tryb życia
 • przebyte choroby
 • czas, w którym pojawił się problem zdrowotny
 • wyniki badań diagnostycznych krwi

Wywiad trychologiczny ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala specjaliście na podjęcie pewnych przypuszczeń bądź wykluczeń dotyczących powodów naszych dolegliwości. Warto również wiedzieć, że przed wizytą u trychologa wszelkie kosmetyki powinny być zmyte z włosów, które powinny pozostać czyste. Istotne jest, aby pacjent umył włosy nie później niż dobę przed wizytą u specjalisty.

Trycholog przeprowadza następnie badanie włosów, które pozwoli mu na ocenę stopnia występujących u pacjenta dolegliwości. Pomocne są tu takie zabiegi jak trichogram oraz trichoskopia. Trichogram to inwazyjne badanie diagnostyczne polegające na pobraniu około stu włosów z różnych miejsc na głowie pacjenta. Pobrane próbki oglądane są pod mikroskopem w ponad 200-krotnym powiększeniu. Trichoskopia natomiast to badanie zupełnie nieinwazyjne, polegające na obejrzeniu skóry głowy pacjenta przy użyciu videodermatoskopu.

Po przeprowadzeniu badań trycholog jest w stanie stwierdzić jakie podłoże posiada schorzenie u danego pacjenta, ocenić czy sam poradzi sobie z terapią czy skierować go do specjalisty z konkretnej dziedziny medycyny, na przykład do dermatologa w przypadku nadmiernej utraty włosów w chorobach stricte dermatologicznych. – mówi ekspert trychologii.

 Trycholog ponadto będzie wiedział co na wypadanie włosów będzie skuteczne oraz wskaże jak wzmocnić włosy, które są osłabione, cienkie i rozdwajające się. Specjalista może zaproponować pacjentowi odbycie serii zabiegów, czyli tak zwaną mezoterapię skóry głowy. Wypadanie włosów, przyczyny ich łamliwości oraz problemy skórne są diagnozowane przez trychologa. Wypadanie włosów może być skutkiem nieprawidłowej diety, problemów hormonalnych, stresu oraz ich nieprawidłowej pielęgnacji.

Kolejnym zabiegiem, jaki może zostać przeprowadzony w celu zdiagnozowania przyczyny łysienia jest biopsja skóry głowy, która polega na pobraniu niewielkiego wycinka skóry. Ten specjalistyczny zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jego skuteczność jest bardzo wysoka. Biopsja to kolejny etap diagnostyki wypadania włosów, który przeprowadza się zazwyczaj po wykonaniu trichoskopii oraz trichogramu.

Chcesz wykonać diagnostykę? Zapisz się już dziś na wizytę w profesjonalnym gabinecie:

dr Trycholog Gdynia
Powstania Styczniowego 22/2
81-519 Gdynia

Mezoterapia skóry głowy – skuteczność

Mezoterapia skóry głowy to bardzo skuteczny zabieg w przypadku kiedy wypadanie włosów, przyczyny ich osłabienia oraz łamliwości zostały zdiagnozowane przez trychologa. Zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry głowy substancjami odżywczymi bądź osoczem bogatopłytkowym. Odbywa się to przy użyciu bardzo cienkiej igły i jest prawie bezbolesne. Do uzyskania satysfakcjonujących efektów w postaci odrastania włosów oraz poprawy stanu skóry głowy potrzeba kilku zabiegów, bez względu na przyczyny wypadania włosów.

Zabiegu polecane w przypadku nadmiernego wypadania włosów

 • Mezoterapia bezigłowa – pozwala na podanie substancji odżywczy śródskórnie
 • Karboksyterapia – podawanie śródskórnie oraz podskórnie dwutlenku węgla
 • Kriomasaż – chłodzenie skóry głowy pozwala na szybkie pobudzenie regeneracji komórkowej oraz poprawę ukrwienia
 • Terapia UVA/UVB/PUVA – polega na naświetlaniu skóry głowy promieniowaniami UV
5 (100%) 35 głosów

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.