Trycholog, czyli zadbaj o skuteczne leczenie wypadania włosów

Trycholog, czyli zadbaj o skuteczne leczenie wypadania włosów

Nowoczesne technologie współcześnie pozwalają na poradzenie sobie z różnymi podtypami utraty włosów. Tak naprawdę szerokie grono osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo jest w stanie im pomóc trycholog w wielu problemach związanych z utratą włosów. Przyczyny wypadania włosów są bardzo szeroko zróżnicowane i niestety samodzielne ich zidentyfikowanie może być bardzo problematyczne. Dlatego też wizyta u trychologa i kierunkowe badanie włosów wydaje się najlepszym narzędziem, aby ograniczyć i wyeliminować w pełni nadmierne wypadanie włosów. Obecnie dostępne technologie medyczne pozwalają na nie tylko dokładne zdiagnozowanie problemu, ale i usunięcie problemu utraty włosów za pomocą skutecznych narzędzi.

Wypadanie włosów – przyczyny

Specyficzne zdefiniowanie przyczyny wypadania włosów nie zawsze jest proste. Osoby dotknięte tą dolegliwością z reguły dostrzegają wyłącznie skutek pod postacią utraty włosów, nie skupiają się na mechanizmach oraz obrazie morfologicznym łysienia. Dlatego też w takich przypadkach konieczna jest prawidłowo wykonana diagnostyka łysienia, w skład której wchodzą:

 • Badanie krwi z oceną poziomu żelaza, witaminy D3, testosteronu, androgenów, morfologia krwi obwodowej, ocena poziomu cynku we krwi.
 • Trichoskopia – jest to rewolucyjne badanie pozwalające na dokładna ocenę skóry głowy. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się specjalna kamerę dermatoskopową. Która pozwala na dokładne zbadanie powierzchni skóry głowy, w tym ocenę stanu mieszków włosowych oraz wzorzec wzrostu włosa,
 • Trichogram – jest to badanie wykorzystujące ocenę za pomocą mikroskopii optycznej. W skrócie to badanie polega przede wszystkim na usunięciu wraz z cebulkami do 100 włosów. Oceniane jest to, w jakim stadium wzrostu włosy się znajdują i jaki jest odsetek poszczególnych frakcji wzrostowych do całości owłosienia danej okolicy. Jest to bardzo przydatne badanie w ocenie dermatologicznej przyczyn łysienia,
 • Badanie biopsyjne – z powierzchni skóry głowy pobiera się niewielki wycinek – wycięcie techniką tzw. soczewkową pozwala na zbliżenie rany i uzyskanie niewielkiej, prostej blizny. Jest to szczególnie przydatne badanie w przypadku przyczyn łysienia, które są bardzo trudne do ustalenia.

Każde, powyżej wymienione badanie  ma określone wskazania, a ich wykonanie pozwala zdefiniować dokładnie przyczyny łysienia i rozpocząć skuteczną terapię. Trychologia oprócz metod stricte leczniczych dba o pielęgnację skóry głowy, co w efekcie długofalowym jest w stanie powstrzymać wypadanie włosów oraz istotnie poprawić komfort wszystkich pacjentów cierpiących na przeróżne dolegliwości.  Często wypadające włosy mogą być jedynie objawem, a nie chorobą samą w sobie – dlatego też konieczne jest dokładne ocenienie powierzchni skóry owłosionej głowy oraz wykluczenie przyczyn wtórnych łysienia, do których zalicza się między innymi:

 • Niedoczynność i nadczynność tarczycy,
 • Nieprawidłowy poziom żelaza,
 • Choroby przewlekłe – np. cukrzyca,
 • Schorzenia autoimmunologiczne – toczeń, twardzina miejscowa,
 • Choroby nowotworowe,
 • Łysienie indukowane zażywaniem leków – np. kwasu walproinowego lub heparyny niefrakcjonowanej.

Trycholog – jakie metody stosuje?

Leczenie łysienia jest działaniem kompleksowym – nie ma jednej, standardowej terapii która będzie idealna dla każdego. Kluczem dla każdego jest kwestia, jak wzmocnić włosy. Połączenie metod farmakologicznych z zabiegami daje najlepsze efekty, co potwierdza szeroka gama wysokospecjalistycznych badań klinicznych – mówi ekspert trycholog.

Co na wypadanie włosów polecają eksperci? Istnieją różne metody wzmacniania włosów. Leczenie farmakologiczne w przypadku łysienia androgenowego, które jest najczęstszą przyczyną utraty włosów jest dość skuteczne, niemniej jednak najlepsze efekty udaje się uzyskiwać dzięki połączeniu standardowej terapii farmakologicznej z różnego rodzaju zabiegami:

  • Dermapen – jest to zabieg wykorzystujący specjalny aplikator z drobnymi igiełkami na końcu. Jest to modyfikacja znanej techniki, jak mezoterapia skóry głowy. W przypadku zabiegów Dermapen wykorzystujemy jednak niewielkie urządzenia oraz wytwarzamy niewielkich rozmiarów nacięcie,

 • Krioterapia – sprawdza się w szczególnie „kobiecych” przypadkach łysienia – szczególnie w łysieniu plackowatym lub łysieniu telogenowym. Za pomocą specjalnej sondy schładza się poszczególne partie skóry głowy, co pobudza krążenie oraz „budzi” nieaktywne mieszki włosowe do aktywacji i wzrostu,
 • Iniekcje z osocza bogatopłytkowego – jest to nowoczesna metoda leczenia różnego rodzaju łysienia. Osocze bogatopłytkowe zawiera duże ilości różnego rodzaju peptydów, czynników wzrostu, komórek macierzystych oraz białek.
 • Terapia peptydowa dr. Cyj – jest to jedna z najbardziej unikatowych terapii. Za pomocą specjalnego aplikatora wstrzykuje się w powierzchnię skóry głowy substancje czynne – dekapeptyd i okapeptyd, które stymulują proliferację brodawek skóry właściwej, tworzenie się nowych naczyń oraz intensywnie oddziałują na hamowanie oddziaływania DHT (w przypadku łysienia androgenowego).
5 (100%) 19 głosów

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.