Tarczyca dieta i odchudzanie

Tarczyca dieta i odchudzanie

Z chorobami tarczycy borykają się głównie kobiety a jednym z najczęściej występujących objawów w przypadku niedoczynności tarczycy, czyli zazwyczaj występującego zaburzenia jest nagły wzrost wagi. Kobiety walczą więc z dodatkowymi kilogramami, których może przybyć nawet 2-3 w ciągu kilku dni, bez wyraźnej przyczyny. Co więcej, przybieranie na wadze nie jest związane z prowadzeniem nieodpowiedniej diety czy spożywaniem zwiększonej ilości posiłków. 

Samo tycie przy niedoczynności tarczycy związane jest ze spowolnionym metabolizmem, niekorzystnie wpływa również nadmierne odkładanie się wody w organizmie. Co więcej, osoby cierpiące na zaburzenia tarczycowe znacznie wolniej chudną, pomimo iż najczęściej schorzenie tego rodzaju powoduje u nich brak apetytu.

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?

Niezwykle trudno pozbyć się chociażby kilku kilogramów bez skorzystania profesjonalnej pomocy, dlatego w ostatnim czasie zauważa się znaczne oblężenie poradni dietetycznych przez osoby z niedoczynnością tarczycy. Ponieważ jest to trwałe zaburzenie, które znacznie wpływa na zdrowie i aktywność chorego, warto, by dieta była kontrolowana przez specjalistę. Warto dodać, iż celem odpowiednio ułożonej diety ma być zwiększenie metabolizmu pacjenta a najlepsze efekty uzyskują osoby, które oprócz stosowania diety, rozpoczynają aktywność fizyczną oraz poddają się odpowiedniej terapii farmakologicznej.
Dietetycy zalecają spożywać przede wszystkim regularne posiłki oraz pić dużo wody. Dużą rolę odgrywają tutaj również warzywa i owoce, zarówno gotowane jak i surowe. W diecie osób, które borykają się z dodatkowymi kilogramami przy niedoczynności tarczycy powinny znaleźć się nienasycone kwasy tłuszczowe – te znajdziemy w nasionach i orzechach. Zalecane jest również spożywanie dobrych węglowodanów, czyli brązowego ryżu, kasz, makaronów razowych i wszelkich składników, które bogate są w błonnik (ten ma właściwości przyśpieszające przemianę materii. Dobrze jest także spożywać wysokogatunkowe białko pochodzenia zwierzęcego, takie jak chude mięso oraz ryby i roślinnego, czyli między innymi cieciorkę czy amarantus.

Co ograniczyć w diecie przy nadczynności tarczycy?

Najważniejsze jest unikanie substancji wolotwórczych, czyli takich, które zaburzają produkcje hormonów tarczycy i powodują jej powiększanie. Tym samym z diety powinno się wyeliminować kalafiora, kapustę, brokuły, rzepę, soję, orzeszki ziemne czy proso. Warto przy tym dodać, że produkty te można spożywać po ugotowaniu bowiem wtedy tracą swoje wolotwórcze właściwości.
Tuż przed przyjęciem leków, nie powinno spożywać się produktów bogatych w żelazo, wapń, laktozę czy takich, które zobojętniają kwasy żołądkowe – wyklucza się tym samym dietę, jaką stosują chorzy na nadkwasotę żołądka.

 

źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/wordridden/173689495

4.4 (88.89%) 18 głosów

5 komentarzy

  1. OJJJJJJJJJJJ

    coś o tym wiem. Też cierpię na nadwagę, w sumie to już chyba otyłość. Niestety żadne diety nie pomagają, jem tyle co gołąbek i nic – waga rośnie. Lekarze rozkładają ręce.

  2. Hanna

    MAm podobnie, u mnie waga albo stoi albo idzie w górę niestety. I na nic diety 🙁 Postaram się zastosowac zalecenia, jakie tu podajecie, może to coś da.

  3. MAMUSIA KUBUSIA

    MI TEZ NIE UDAŁO SIĘ SCHUDNĄĆ, CO GORSZA WAGA ROŚNIE. OD WYKRYCIA CHOROBY TO JUŻ 15 KG DO PRZODU 🙁

  4. Cindy

    Ja rowniez utylam i to strasznie z 56 kg do 90kg mam dosc!!! Czuje sie jak upasiona
    swinia

  5. Magda

    w ciągu 6 miesięcy od wykrycia choroby przybyło mi ponad 20 kg. z 53 na 75 kg … wyglądam i czuję się jak upasiona świnka a często nic nie jem po 2-3 dni .problemy z chodzenie , opuchlizna na całym ciele powoduje iż mało się ruszam i takie to błędne koło .

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.