Tarczyca a ciąża

Tarczyca a ciąża

Prawidłowe działanie gruczołu tarczycy jest niezwykle ważne ze względu na rozwój płodu. Kiedy ten nie wytwarza jeszcze własnych hormonów, to właśnie stężenie wydzielanie z gruczołu matki wpływa na rozwój i budowę mózgu czy układ kostny. Co więcej, zaburzenia tarczycowe u matki mogą spowodować podobne u dziecka. Warto przy tym dodać, że prawidłowo leczone zaburzenie tarczycy i podtrzymywanie prawidłowego stężenia hormonów u matki nie powinno wpłynąć negatywnie na płód.

Najbardziej istotną kwestią jest planowanie ciąży przez kobiety, u których zdiagnozowano chorobę tarczycy. Wszystkim, które chcą zajść w ciążę zaleca się również wykonanie podstawowych badań tarczycowych bowiem zarówno niedoczynność jak i nadczynność mogą mieć niestety groźne następstwa. To nie tylko nieprawidłowy rozwój płodu, ale nawet odklejanie się łożyska i poronienie w przypadku niedoczynności, lecz również zmiany w układzie sercowo-naczyniowym bądź stany przedrzucawkowe biorąc pod uwagę nadczynność.

Trzeba zauważyć, że badania rutynowe wykrywające choroby tarczycy nie są standardowo wykonywane podczas ciąży, dlatego każda ciężarna powinna sama zadbać o ich wykonanie. Jest to konieczne szczególnie wtedy, gdy podczas ciąży zauważone zostaną symptomy typowe dla niedoczynności, takie jak:
senność i osłabienie,
nietolerancja na chłód,
wolniejsza praca serca,
niższa temperatura ciała,
przybieranie na wadze,
zaparcia,
sucha i szorstka skóra,
powiększenie tarczycy.

Istotne są także objawy, charakterystyczne przy nadczynności, to między innymi:
kołatanie serca,
drżenie ciała,
nietolerancja na ciepło,
gorąca skóra,
biegunki,
zwiększona temperatura ciała.

W trakcie ciąży można wykonać szereg badań, które pozwolą wykryć zaburzenia związane z pracą tarczycy. Trzeba jednak zauważyć, że badanie TSH w tym przypadku nie wystarczy bowiem stężenie, szczególnie na początku ciąży będzie samoistnie obniżone i jest to normą. Najczęściej wykonuje się także badanie morfologiczne na stężenie hormonu fT4 oraz fT3; sprawdza się również stężenie poziomu cholesterolu we krwi.

5 (100%) 10 głosów

3 komentarze

  1. FAM Wro

    U mnie pojawiła się wraz z ciążą – chyba przez buzujące hormony, sama nie wiem. Teraz leczę się w domu, codziennie, już do końca życia 🙁

  2. MAŁA

    niestety, ale wszystkie objawy, jakie zostały tu wymienione mogą być spowodowane po prostu odmiennym stanem, szczególnie senność i wieczne zmęczenie. Właśnie dlatego tak trudno diagnozować choroby tarczycy w ciąży a hormony szaleją

  3. Marian

    Coraz częściej trafiają do mnie kobiety w ciąży, które zaczynają odczuwać dolegliwości tarczycowe. Czy wiecie, że u 1 na 100 nie wraca ona do prawidłowej pracy?

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.