Skaza białkowa u dorosłych

Skaza białkowa u dorosłych

Objawy skazy białkowej są bardzo często mylone z innymi chorobami, niemniej jednak sama choroba, mimo że niezbyt groźna dla zdrowia, może być niezwykle uciążliwa. Dobra informacja jest taka, że skaza białkowa u niemowlaka zanika w okolicy drugich urodzin dziecka, choć u części dzieci może się utrzymywać uczulenie na wybrany rodzaj białka, ale skaza białkowa u dorosłych może również występować. Grupa dorosłych ze zdiagnozowanym uczuleniem na białko zwierzęce nie jest liczna. Czym się objawia skaza białkowa i czy można w jakiś sposób łagodzić objawy choroby.

Czym jest skaza białkowa?

kobieta trzymająca mlekoSkaza białkowa jest uważana za chorobę wieku niemowlęcego. Pojawia się dość szybko i trwa do około drugich urodzin dziecka. Większość dzieci z choroby wyrasta, jednak u niektórych może być ona obecna jako alergia na wybrane produkty pochodzenia zwierzęcego. Skaza białkowa jest alergią na białko zwierzęce, głównie pochodzące z nabiału i mleka, ale również z mięsa i wędlin. Ze względu na częste uczulenie na białko pozyskiwane z mleka, u wielu małych pacjentów stosuje się dietę bezmleczną.

Nie są znane przyczyny, dla których dziecko w pewnym momencie przestaje tolerować białko zwierzęce. Mówi się jedynie, że dzieci, których rodzice w dzieciństwie również nie tolerowali białka zwierzęcego, mają większe szanse na zachorowanie na skazę białkową.

Objawy skazy białkowej

W przypadku skazy białkowej problematyczne staje się zdiagnozowanie samej choroby. Wiele tu zależy od rodziców, którzy mogą połączyć występowanie różnych objawów z dietą dziecka. Dość powszechnym objawem choroby są problemy skórne. U dziecka pojawia się wysypka na twarzy, a zaczerwienia i zmiany na skórze są bardzo często łączone z typową alergią czy z atopowym zapaleniem skóry.

Kolejne objawy obejmują problemy gastryczne. Dziecko cierpi na bóle brzucha i bolesne kolki, często do tych objawów dołączają biegunki i wymioty. Dziecko ze skazą białkową miewa trudności z przybraniem na wadze, nawet jeśli jest regularnie karmione. Szerokie spektrum objawów chorobowych sprawia, że choroba może być traktowana albo jako alergia, albo jako problemy żołądkowe o bardzo zróżnicowanym podłożu.

Jak leczyć skazę białkową?

Trudność z prawidłową diagnozą skazy białkowej oznacza także trudność z leczeniem choroby. Nie istnieje bowiem żaden specyfik, który podaje się pacjentom ze zdiagnozowaną skazą białkową. U wielu z nich leczenie obejmuje leczenie objawowe oraz wymusza stosowanie odpowiedniej diety.

Zmiany na skórze, zwłaszcza suche i łuszczące się, wymagają regularnego natłuszczania. Przy atopowym zapaleniu skóry wskazane jest również sięganie po emolienty, które pomagają w odbudowie płaszcza lipidowego skóry.

Najważniejszym czynnikiem w procesie leczenia jest jednak stosowanie odpowiedniej diety. U małych dzieci wybiera się dietę bezmleczną, bowiem w wielu przypadkach reakcja alergiczna jest wywołana białkiem z mleka krowiego. U dzieci zaleca się karmienie piersią do co najmniej 6 miesiąca życia, zaś dieta mamy karmiącej powinna być odpowiednio przygotowana. Chodzi tu przede wszystkim o unikanie produktów pochodzenia zwierzęcego, głównie nabiału, ale i mięsa oraz wędlin, a także wybranych produktów, w których dodatek nabiału może się pojawiać.

Reakcje alergiczne są bardziej widoczne jeśli w diecie pojawiają się inne produkty, powodujące alergię. Chodzi tu głównie o cytrusy, czekoladę i kakao czy orzechy. Pomocna w leczeniu skazy białkowej, także u osób dorosłych, jest dieta eliminacyjna, którą należy stosować przez co najmniej 12 miesięcy.

Nasze źródło rzetelnej informacji na temat skazy białkowej: https://bialkowa.pl

5 (100%) 11 głosów

2 komentarze

  1. Chorwat

    Skaza białkowa u dorosłych się zdarza, ale nie jest tak, że ona się pojawia znikąd. Zazwyczaj było tak, że skaza białkowa u dziecka przeszła w jakiś sposób niezauważona i tylko potem powróciła. Często z podwójną siłą w stosunku do tego, co było wcześniej.

  2. Adamska

    Jak nie masz objawów jako dziecko, to nie jest to wcale skaza białkowa. Bo skaza jest tylko wtedy, jak jest wysypka czy kłopoty gastryczne. A że pojawia się u dorosłych to nic dziwnego, teraz coraz częściej pokazują się zmiany, o których wcześniej dorośli nie słyszeli.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.