Rak tarczycy – przyczyny, objawy i leczenie

Rak tarczycy jest jednym z najrzadziej występujących bowiem wylicza się, iż to tylko 1% wszystkich złośliwych nowotworów u osób dorosłych i średnio 10% u dzieci. Chociaż występuje rzadko to jest jednym z zaburzeń pracy tarczycy

Rak tego rodzaju to najczęściej guz o twardej konsystencji, który najczęściej objawia się powiększonymi węzłami chłonnymi i chrypką. Warto podkreślić, że stanowcza większość osób dorosłych posiada mniejsze bądź większe guzki na gruczole tarczycy, ale tylko mniej niż 5% z nich okazuje się złośliwymi.
Tak naprawdę do dzisiaj nie wytyczono jednoznacznej przyczyny powstawania tego rodzaju nowotworu – jak twierdzą naukowcy, za jego występowanie najczęściej odpowiedzialne są geny, rak może występować rodzinnie. Odkryto, że rak powstać może także w wyniku napromieniowania tarczycy, jeszcze przed ukończeniem 20 roku życia chorego.
Co ciekawe, zmiany nowotworowe w przypadku tarczycy nie powodują zaburzeń w postaci niedoczynności bądź nadczynności. W tym przypadku, oprócz wspomnianej już chrypy (przez uszkodzenie strun głosowych) i powiększonych węzłów chłonnych, pojawić się mogą problemy z przełykaniem oraz duszności, wynikające z ucisku na tchawicę a także ból przedniego odcinka szyi.
Rak tarczycy wykrywany jest dzięki USG tarczycy oraz biopsji cienkoigłowej (BAC). W celu eliminacji nowotworu tego rodzaju pacjent poddawany jest zabiegowi wycięcia tarczycy oraz węzłów chłonnych. Do końca życia podaje się mu leki, których zadaniem jest obniżanie stężenia hormonu TSH.

Typy nowotworów tarczycy

Najczęściej, bo nawet w 85% przypadków występuje rak brodawkowaty tarczycy. Ten rodzaj nowotworu charakterystyczny jest u młodych kobiet.
Rzadziej, bo tylko w około 20% przypadków diagnozowany jest rak pęcherzykowy tarczycy – występuje on u chorych z zespołem Cowden.
Niezwykle niebezpieczny jest anaplastyczny rak tarczycy – ten bowiem jest odporny na wszelkie leczenie i powoduje znaczny wzrost ciśnienia krwi. Nieco rzadziej występuje chłoniak tarczycy.

Biorąc pod uwagę rokowania w przypadku występowania raka tarczycy, są one bardzo dobre.

4.6 (91.67%) 12 głosów

4 komentarze

  1. jezyk lol

    Też słyszałem, że rak tarczycy jest jednym z najrzadziej wystepujących, ale kiedy sie pojawia nie ma zmiłuj. Bardzo niewielka liczba pacjentów podobno zostaje uratowana także trzeba się chronić przed tym złośliwcem

  2. AMAnda tiX

    Jak duża jest śmiertelność, bo w sumie nie spotkałam się z żadnymi statystykami a nigdy nie słyszałam, żeby ktoś miał raka tarczycy.

  3. czy to prawda, że

    świat się wali jeśli to prawda, ze tarczycę może zaatakować rak, na którego nic nie działa 🙁

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.