Przyczyny niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie, które jest wynikiem zbyt małej produkcji hormonów, jakich nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Niedoczynność tarczycy występuje dużo częściej u kobiet, bo aż w 5% aniżeli u mężczyzn – tylko 1% z nich cierpi na tego rodzaju dolegliwość. Warto dodać, że utajona wersja tej choroby może dotykać nawet 10% ogólnej populacji.


Za główną przyczynę takiego stanu rzeczy uznaje się kilka głównych schorzeń i dolegliwości, nierzadko zaburzenia powstają w wyniku zabiegów operacyjnych czy leczenia.
Niedoczynność zauważa się przede wszystkim po operacji usunięcia tarczycy – niedoczynność występuje wtedy trwale i jest uzależniona od zakresu przeprowadzonego zabiegu. Przyczyną tego rodzaju zaburzenia może być również leczenie promieniotwórczym jodem – najczęściej wykorzystuje się go, by zwalczać inne choroby tarczycy, na przykład wole guzkowe czy choroba Gravesa.
Należy pamiętać, że niedoczynność tarczycy może być przemijająca i nadająca się do całkowitego wyleczenia – tak jest między innymi ze schorzeniem, które powstaje w efekcie chorób przysadki czy zapaleń tarczycy różnego rodzaju – na przykład poporodowym lub podostrym.
Medycy uznają, iż niedoczynność tarczycy powstaje również w wyniku niedoboru jodu, zanieczyszczeń środowiska a nawet stosowania nieodpowiedniej diety – głównie bogatej w rośliny wolotwórczej jak kalafior, rzepa czy kapusta.
Należy wspomnieć, iż występuje także zjawisko niedoczynności tarczycy wrodzonej – można o nim mówić w przypadku, kiedy noworodek narodzi się bez tarczycy lub gruczoł ten jest nieprawidłowy wykształcony czy wykazuje nieodpowiednią budowę.
Jedną z najczęstszych przyczyn powstania niedoczynności tarczycy jest również choroba Hashimoto.

Choroba Hashimoto

To nic innego jak przewlekłe zapalenie tarczycy o podłożu limfocytowym, czyli autoimmunologicznym. Zapalenie to jest najczęściej całkowicie bezbolesne, dlatego tak trudne do wykrycia. Tarczyca wydzielając własne przeciwciała, powoduje samoniszczenie, które może trwać nawet kilka lat. Efektem jest wreszcie nieprawidłowa praca tego gruczołu i niska zdolność do wytwarzania hormonów.
Trzeba wspomnieć, że choroba Hashimoto najczęściej ma podłoże dziedziczne – może występować u wszystkich członków jednej rodziny.

 

4.7 (93.33%) 6 głosów

3 komentarze

  1. mama

    U mnie wykryto kiedyś zapalenie tarczycy – zostało wyleczone i dzisiaj nie mam niedoczynności, ale z tego co wiem i czytam to jeden z niewielu przypadków. Pozostaje mi chyba tylko dziękować dobrych duchom, że chronią moje zdrowie

  2. KAMPINOS

    JA MIAŁEM USUWANY PŁAT TARCZYCY – DO KOŃCA ZYCIA MUSZĘ BRAĆ LEKI, KTÓRE NIESTETY TEŻ POWODUJĄ POWIKŁANIA – NAJBARDZIEJ PSUJĄ MI ŻOŁĄDEK WIĘC I TAK ŹLE I TAK NIEDOBRZE

  3. anakonda

    i u mnie zdiagnozowano chorobę hashimoto, ale narazie jakoś nie odczuwam żadnych dolegliwości

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.