Przyczyny i objawy zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli jest chorobą wirusową lub bakteryjną, ale zazwyczaj winowajcami są wirusy. Najczęściej zakażeniu ulegają dzieci, a przyczyną może być infekcja, wilgotne powietrze, natłok osób w pomieszczeniu czy nieprawidłowo wietrzone wnętrza. Które patogeny odpowiadają za wystąpienie zapalenia oskrzeli i jak wygląda przebieg leczenia tego schorzenia?

Najczęstszymi wirusami powodującymi zapalenie oskrzeli są wirusy paragrypy, rynowirusy, adenowirusy, RS-wirusy, wirus opryszczki czy Coxsackie. Jeśli zaś chodzi o patogenne bakterie, które wywołują zapalenie oskrzeli, to są nimi Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae oraz Bordetella pertussis i Streptococcus pneumoniae. Są one odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych w organizmie i uszkodzenie nabłonka.

Wyróżnia się ostre zapalenie oskrzeli oraz postać przewlekłą, rozwojowi której sprzyja palenie papierosów, zanieczyszczenia powietrza, a rzadziej zakażenie wirusowe.

Zapalenie oskrzeli objawia się:

  • nieżytem nosa i gardła
  • suchym i meczącym kaszlem, następnie wilgotnym i połączonym z odkrztuszaniem lepiej wydzieliny
  • świszczącym oddechem
  • gorączką
  • czasem nawet krwiopluciem.

Do zapalenia oskrzeli może dojść także na skutek niedoleczenia przeziębienia czy grypy. Wówczas schorzenie to jest powikłaniem i nosi nazwę ostrego zapalenia oskrzeli. Dochodzi do przekrwienia i złuszczania się nabłonka dróg oddechowych oraz do wysięków w świetle oskrzeli. W grupie ryzyka znajdują się osoby, których aparat oddechowy jest permanentnie podrażniany i uszkadzany przez zanieczyszczenia z powietrza w postaci dymu papierosowego, spalin czy innego dymu. W takich przypadkach pacjentowi towarzyszy mokry kaszel, utrzymujący się przez co najmniej trzy miesiące w ciągu roku.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Jeśli zaobserwujemy u siebie czy dziecka typowe dla zapalenia oskrzeli objawy, to należ udać się do lekarza. Zazwyczaj zalecane jest domowe leczenie objawowe. W związku z tym lekarz przepisuje środki napotne, przeciwgorączkowe i preparaty łagodzące kaszel i dokuczliwe objawy choroby. Często też sięga się po niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz środki edukujące obrzęki i katar.

Zobacz też: Leczenie zapalenia oskrzeli – jak to robić?

W celu przyniesienia ulgi dziecku i przyśpieszenia jego powrotu do zdrowia, powinno ono przebywać ciepło ubrane w wietrzonym pomieszczeniu. To pozwoli na zmniejszenie obrzęku błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Powietrze powinno być także odpowiednio nawilżone, gdyż w przeciwnym razie dojdzie do wysuszania błon śluzowych i utrudnionego oddychania. W tym celu warto sięgnąć po aparaty nawilżające. Godnym polecenia sposobem jest także rozwieszenie w pomieszczeniu mokrych ręczników.

Należy też pamiętać o prawidłowym nawadnianiu dziecka. Nie zaleca się jednak podawania słodzonych soczków. Sprawdzą się najróżniejsze herbaty ziołowe, które wspomogą walkę organizmu z patogenami. Nie można zapomnieć także o codziennym kąpaniu dziecka chorującego na zapalenie oskrzeli. Jako że schorzeniu temu zazwyczaj towarzyszy gorączka, to dziecko znacznie mocniej się poci, a wraz z potem wydzielane są toksyny. W związku z tym zmywanie ich jest koniecznością. Zabiegi pielęgnacyjne powinny być jednak przeprowadzane stosunkowo szybko, aby nie wychłodzić ciała.

5 (100%) 2 głosów

2 komentarze

  1. Asia

    Niestety nie ma żadnych domowych sposobów na zapalenie oskrzeli. My staramy się wszystko leczyć bez antybiotyków, i się da, choć nie zawsze jest łatwo. Dlatego staramy się zawsze unikać antybiotyków, ale nawet nasz zaufany lekarz powiedział, że przy zapaleniu oskrzeli się nie da niestety.

  2. środa

    Najpierw zawsze trzeba iść do lekarza, a nie się mądrować. Domowe sposoby na zapalenie oskrzeli po prostu nie istnieją, bo to trochę jak pisanie, że miód jest dobry na wszystko. Pewnie, że jest – ale PRZED chorobą, a nie po niej.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.