Ostuda – co zrobić gdy nic nie pomaga?

Ostuda – co zrobić gdy nic nie pomaga?

Ostuda, czyli inaczej melanodermia, to nabyte przebarwienia na skórze. Problem ten związany jest ze wzmożonym wytwarzaniem melaniny, barwnika skóry. Ostuda ma wygląd szarawych lub brązowawych, ostro odgraniczonych plam. Najczęściej pojawia się na górnej wardze, podbródku, nosie, policzkach i czole, czyli w miejscach wystawionych na działanie promieni słonecznych (tzw. plamy od słońca). 

Ostuda na twarzy – przyczyny zmian

Ostuda na twarzy to problem, który może dotyczyć  każdego. Najczęściej jednak stanowi utrapienie kobiet, szczególnie o ciemniejszej karnacji.

Czynnikami ryzyka związanymi z występowaniem ostudy są między innymi:

  • ciąża (osuda ciążowa),
  • menopauza,
  • antykoncepcja hormonalna,
  • przyjmowanie niektórych leków, także niehormonalnych,
  • nadmierna ekspozycja na słońce,
  • stosowanie niektórych kosmetyków (np. olejek bergamotowy),
  • nadmierna ekspozycja na słońce.

Czytaj więcej na temat ostudy na:
https://lifemedica.pl/baza_wiedzy/ostuda-co-to-jest-i-jak-ja-leczyc/

Ostuda

Ostuda ciążowa – przypadłość przyszłych mam

Ostuda ciążowa, tak jak każdy inny rodzaj ostudy, objawia się jako przebarwienia. W przypadku tego typu schorzenia, często plamy na skórze tworzą tzw. maskę ciążową. Hiperpigmentacja pojawia się zwykle na początku drugiego trymestru ciąży i zanika stopniowo po porodzie. Ten stan spowodowany jest obecnością hormonów płciowych – estrogenów.

Ostuda – leczenie profesjonalnymi metodami

Ostuda – leczenie tej przypadłości sposobami domowymi nie przynosi zwykle zadowalających rezultatów. Idealnym sposobem pozbycia się przebarwień na skórze są profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych, które gwarantują redukcję zmian.

Plamy od słońca redukowane laserem – metoda Harmony

Plamy od słońca nie muszą nam towarzyszyć do końca życia. Jedną z metod ich zwalczania jest zabieg Harmony, wykorzystujący laser frakcyjny. Wiązki lasera wnikają w głąb skóry, powodując powstanie kontrolowanych mikrouszkodzeń. Skóra jest pobudzana do regeneracji i produkcji nowych włókien kolagenowych. „Nowa” skóra posiada mniejszą ilość melaniny – ostuda blednie.

Przebarwienia na twarzy niwelowane metodą Dermamelan / Cosmelan

Przebarwienia na twarzy zwalcza się również poprzez zastosowanie metody Dermamelan / Cosmelan. Polega ona na wcieraniu w skórę odpowiednich specyfików. Ten sposób leczenia ostudy składa się z dwóch części i każda z nich jest dwuetapowa. Pierwszy zabieg wykonuje kosmetolog, a drugi lekarz dermatolog. Pierwszym etapem każdego z zabiegów jest nałożenie na skórę specjalnego preparatu, który należy zmyć już w domu. Drugi etap to stosowanie przez pacjenta kremu, otrzymanego w gabinecie. Kuracja przynosi pierwsze efekty już po tygodniu, zaś ostateczny rezultat obserwować można po około trzech miesiącach

Przebarwienia na skórze leczone peelingami chemicznymi

Przebarwienia na skórze, występujące przy ostudzie, da się zredukować, stosując peeling kwasami.  W gabinecie kosmetologicznym, dla każdego klienta dobiera się indywidualnie konkretny kwas, w zależności od potrzeb i rodzaju cery. Przy leczeniu ostudy zwykle stosuje się mocny kwas glikolowy. Dla cer wrażliwych wybiera się jednak kwasy o łagodniejszym działaniu, np. pirogronowy.

5 (100%) 5 głosów

Powiązane posty

Tagi

Podziel się

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.