Objawy niedoczynności tarczycy

Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy najczęściej narzekają na stale towarzyszące im uczucie zimna oraz senność. Istnieje jednak dużo więcej symptomów, które mogą świadczyć o tego rodzaju schorzeniu. Większość z nich jest jednak różnorodna i charakterystyczna także dla innego rodzaju chorób, dlatego istnieje tak wiele przypadków niezdiagnozowanej niedoczynności tarczycy bądź złego jej rozpoznania. U wielu osób może występować również wersja utajona tego schorzenia a w wyniku mało charakterystycznych objawów, chory może nawet nie mieć świadomości jego występowania.

Jeśli objawy występują, najczęściej chory oprócz wspomnianej już senności i uczucia zimna może borykać się z osłabieniem pamięci, nastrojami depresyjnymi, stanami ciągłego zmęczenia, brakiem koncentracji czy suchością skóry.
Trzeba również dodać, że niedoczynność tarczycy może objawić się podwyższonym poziomem cholesterolu oraz trojglicerydów we krwi. Co więcej, objawem może być miażdżyca a nawet zawał serca.
Warto podkreślić, że objawy tego typu schorzenia mogą występować w różnym nasileniu i ilości, w zależności od postępu choroby, poziomu produkcji hormonów oraz ogólnego stanu organizmu chorego.

Do najczęściej występujących objawów niedoczynności tarczycy u osób dorosłych zalicza się:

spadek aktywności fizycznej,
spadek aktywności intelektualnej,
przybywanie na wadze,
zmniejszony apetyt,
cienkie i łamliwe włosy oraz paznokcie,
wypadanie włosów,
blada, łuszcząca się skóra,
obrzęki,
spadek libido,
zaburzenia miesiączkowania, głównie pod postacią zwiększonych krwotoków,
zmniejszona płodność, która charakteryzuje się problemami z zajściem w ciążę bądź impotencją u mężczyzn,
zaparcia,
bóle mięśni i stawów,
ślepota zmierzchowa, która najczęściej występuje u osób starszych i charakteryzuje się niedowidzeniem przy niedostatecznym oświetleniu.

Należy wspomnieć, że występowanie tego rodzaju objawów znacząco wpływa na pogorszenie się komfortu życia pacjenta. Niższa jakość funkcjonowania powodować może gorsze relacje w pracy, wśród przyjaciół czy gronie rodziny. Chorzy nierzadko miewają gorsze nastroje a nawet stany depresyjne, obniża się u nich stanowczo poczucie własnej wartości.

Objawy niedoczynności tarczycy u noworodków i małych dzieci

Ze względu na dużą częstotliwość występowania niedoczynności wrodzonej u noworodków, zawsze w 3 dobie jego życia przeprowadzane są badania przesiewowe, które pozwalają zbadać stężenie hormonu TSH.
W wyniku braku odpowiedniego leczenia, u noworodków, które cierpią na niedoczynność tarczycy mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju psychomotorycznym. Dzieci wykazują także osłabienie napięcia mięśniowego i brak apetytu. Często występują u nich zaparcia a ich brzuszek jest zawsze wydęty. W późniejszym okresie u niemowląt wystąpić mogą zaburzenia związane z późniejszym zarastaniem ciemiączka czy wyrzynaniem zębów.
U dzieci powyżej 2 roku życia, w wyniku niedoczynności tarczycy występują zahamowania w procesie wzrostu i spowolnienie rozwoju płciowego; nierzadko pojawiają się również problemy w nauce jednak nie zauważa się cech zaburzeń umysłowych.

5 (100%) 2 głosów

3 komentarze

  1. Pontiak TK

    Wydaje mi się, że mogę cierpieć na niedoczynność – wszystkie objawy na to wskazują. Czy badania wykonam od ręki, czy muszę mieć skierowanie?

    • JA 23

      Musisz mieć skierowanie i bardzo długo się czeka – ja w Warszawie czekałam chyba 4 miesiące na każdą wizytę. Możesz też zrobić prywatnie, ja pierwsze badania te podstawowe robiłam prywatnie, żeby mieć z czym iść już do lekarza. One nie są drogie, jakieś 20 zł chyba

  2. kosmo

    ja juz od dawna zastanawiam się skad u mnie problemy z utrzymaniem wagi i suchością skóry – teraz jestem pewna, że to niedoczynność 🙁

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.