Objawy nadczynności tarczycy

Objawy nadczynności tarczycy

Wylicza się, iż na nadczynność tarczycy choruje nawet 2 % wszystkich Polaków – jest to druga, zaraz po cukrzycy najczęściej występująca choroba endokrynologiczna w naszym kraju; zapadają na nią częściej kobiety aniżeli mężczyźni. Warto zauważyć, że wrodzona nadczynność tarczycy może być zdiagnozowana już u noworodków (średnio 15 razy rzadziej niż u osób dorosłych). 

Nadczynność tarczycy polega na zwiększonej syntezie i uwalnianiu tyroksyny oraz trijodotyroniny, co prowadzi do wzrostu poziomu hormonów we krwi.
O ile przy niedoczynności tarczycy głównym objawem schorzenia jest przybieranie na wadze, pomimo zmniejszonego apetytu, to trzeba podkreślić, iż w przypadku nadczynności tego gruczołu waga pacjenta drastycznie spada a zamiast ospałości cechuje go nadmierna pobudliwość i nerwowość.
Trzeba podkreślić, że nieleczona nadczynność prowadzi do szeregu powikłań, w tym zawalu serca. Kobiety, u których zdiagnozowano nadczynność tarczycy mogą cierpieć po okresie menopauzy na osteoporozę.

Do najczęściej występujących objawów nadczynności tarczycy u osób dorosłych zalicza się:

utrata wagi,
zaburzenia miesiączkowania, głównie objawiające się skąpymi krwawieniami,
nadmierne pocenie się,
drżenie rąk,
nerwowość, nadpobudliwość,
problemy ze snem, bezsenność,
ogólne osłabienie i spadek formy,
przyśpieszenie czynności serca.

Warto również wspomnieć o objawach nadczynności tarczycy, które są charakterystyczne dla osób cierpiących na chorobę Gravesa – Basedova. Schorzenie to jest przyczyną nawet 70% przypadków zachorowań na nadczynność tarczycy. U 40% z nich występuje łamliwość i wypadanie włosów oraz charakterystyczny wytrzeszcz oczu i obrzęki podudzi. Osoby cierpią na bezsenność, częste oddawanie moczu i stolca a nawet przyśpieszone bicie serca i bóle wieńcowe.

 

źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blausen_0534_Hyperthyroidism.png

4.5 (90%) 10 głosów

3 komentarze

  1. fikołek

    no u mnie zaczęło się od nadpobudliwości i nerwowości, ale myślałem, że to przez stres w pracy. Dopiero drżenia rąk zmusiły mnie do wykonania badań i okazało się na co choruję.

  2. JA 23

    Chyba mam wszystkie objawy – najgorzej jest z nerwowością – potrafię sie wyżywać na bliskim z byle powodu, mam takiego agresora, że szok. Nie wiem jak to poskromić

  3. TYTUR

    OJ JAAAAAAAAAAAA CIERPIĘ NA BEZSENNOŚĆ I NADPOBUDLIWOŚĆ OD JAKIEGOŚ CZASU – JUŻ KILKA OSÓB SUGEROWALO MI PÓJŚCIE DO SPECJALISTY. TERAZ CHYBA RZECZYWIŚCIE SIĘ WYBIORĘ, BO WIDZĘ, ŻE NIE MA Z TYM ŻARTÓW

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.