Łupież pstry – jak rozpoznać jego objawy?

Łupież pstry to choroba skóry wywoływana przez grzyby występujące na skórze człowieka, w wypadku obniżonej odporności bądź nieprzestrzegania higieny osobistej. Jak każde zakażenie grzybicze, jest trudna do usunięcia. I dlatego warto dobrze znać jej objawy by jak najszybciej podjąć się leczenia.

Objawy łupieżu pstrego to przede wszystkim charakterystyczne, „pstre” plamy pojawiające się głównie na klatce piersiowej chorego, od których choroba wzięła swoją nazwę – http://plamki.net.pl/. Plamy mogą występować także na karku, szyi, pachwinach a nawet twarzy zainfekowanej osoby. Plamki mają około 4 milimetrów średnicy, przy ich dużym natężeniu mogą się zlewać i tworzyć płaty pokryte mozaikowatymi wzorami. Kolor zmian jest zależny od pory roku oraz karnacji chorego. Łupież może występować jako białe, czerwone, beżowe a nawet żółte lub szare plamki. Krawędzi zmian są zawsze jaśniejsze i wyraźnie zaznaczone. U osób o jasnej karnacji, zakażona skóra będzie ciemniejsza, natomiast u tych o karnacji ciemniejszej, plamki łupieżu będą jaśniejsze od reszty ciała. Infekcje często występują latem lub w gorących krajach, ponieważ wydzielanie dużej ilości łoju sprzyja rozwojowi grzybów. W takim wypadku, gdy skóra narażona jest na promieniowanie słoneczne, łupież będzie jaśniejszy, gdyż w tych miejscach nie dochodzi do opalenia.

Pacjenta chorującego na łupież pstry dotykają także problemy takie jak sucha i łuszcząca się skóra oraz uporczywy świąd. Pod tym względem łupież pstry przypomina łupież który znamy ze skóry głowy, jednak na większą skalę. Warto pamiętać, że rozdrapując skórę, przenosimy chorobę na kolejne rejony ciała.

Jeśli na waszej skórze pojawiły się tego typu zmiany, być może to łupież pstry. Objawy jednak nie dla wszystkich są jednoznaczne, gdyż na bardzo opalonej skórze można pomylić jasne plamki łupieżu z bielactwem.

Pamiętajmy, że właściwe rozpoznanie łupieżu pstrego może odbyć się tylko w gabinecie lekarza. Sami nie powinniśmy również eksperymentować z lekami gdyż może to być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

5 (100%) 3 głosów

Powiązane posty

Tagi

Podziel się

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.