Leczenie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ta stopniowo postępująca choroba dotyka przede wszystkim osoby po czterdziestym roku życia oraz palaczy. Na jej wystąpienie wpływa niemniej także wdychanie innych szkodliwych pyłów przemysłowych czy chemicznych.

Co to jest POChP

POChP jest chorobą podstępną. Potrafi rozwijać się latami w sposób niezauważalny. Jej przewlekły charakter sprawia, że stan zdrowia pogarsza się stopniowo i powoli, jednak konsekwentnie. Chorobę tę łatwo pomylić z innymi jednostkami, takimi chociażby jak astma oskrzelowa. Sygnały alarmowe często bywają bagatelizowane i zrzucane na karb starzenia się czy zmęczenia. Tymczasem do wykrycia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc wystarczy proste i bezbolesne badanie spirometryczne.

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Szczególnym wskazaniem do przeprowadzenia badania powinny być określone symptomy. Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc są dość niespecyficzne, niemniej pewne sygnały zdecydowanie powinny zwiększyć naszą czujność – zwłaszcza jeśli palimy papierosy. Podstawowym problemem staje się występowanie duszności. Nasilają się one po wysiłku, nawet stosunkowo niewielkim. Odczuwalne jest zmęczenie czy zadyszka. Po jakimś czasie pojawia się także uporczywy, męczący kaszel. Oddech staje się świszczący, natomiast w plwocinie może pojawić się krew. Ten ostatni objaw wyraźnie wskazuje na zaawansowane stadium choroby.

Leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc ma charakter objawowy. Choroba jest nieuleczalna, wcześnie wykryta może być jednak kontrolowana, a jej rozwój spowolniony. Leczenie ma za zadanie także poprawienie jakości życia chorego i zminimalizowanie wpływu uciążliwych objawów. W terapii stosuje się leki rozszerzające oskrzela, jak również glikokortykosteroidy czy antybiotyki.

Istotnym elementem leczenia jest dostosowanie się chorego do nowej sytuacji. Zdecydowanym zaleceniem jest odstawienie papierosów oraz wprowadzenie odpowiedniej diety. Kontrolowanie wagi ciała jest o tyle istotne, że udowodniono powiązanie otyłości ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na POChP.

Choroba często współwystępuje z innymi schorzeniami. Należą do nich przede wszystkim problemy z układem krążenia oraz inne jednostki chorobowe układu oddechowego. Zwłaszcza w przypadku palaczy, w pewnym momencie pojawiają się zmiany nowotworowe na płucach.

Rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc zależą w dużej mierze od postawy chorego. Choroba potrafi skrócić życie nawet o kilkanaście lat. W przypadku jednak, gdy chory zaprzestanie palenia papierosów, wskaźniki te wyraźnie się poprawiają. Właściwa postawa leczonego potrafi wpłynąć na powolny rozwój choroby i długotrwałe utrzymywanie lekkiego lub umiarkowanego jej stadium.

Przede wszystkim zaś, należy pamiętać o profilaktyce i badaniach. Spirometria jest badaniem nieobciążającym, a jednocześnie niedrogim. Nawet jeśli nie palimy tytoniu, wykonanie jej raz do roku pozwoli na szybkie reagowanie po ewentualnym wykryciu – nie tylko POChP, ale też innych chorób układu oddechowego

5 (100%) 4 głosów

Powiązane posty

Podziel się

2 komentarze

  1. ponitka

    W Polsce jest bardzo słabo znana POCHP, a to choroba która według mnie jest odpowiedzialna za więcej chorób niż nowotwory. Zwłaszcza, że jest także śmiertelna i przede wszystkim to powinno dać wszystkim do myślenia.

  2. Velo

    Problem w tym, że leczenie pochp na niewiele pomoże jak się chorobę zdiagnozuje zbyt późno. W Polsce nie jest kłopotem leczenie czy brak lekarzy, ale właśnie późna diagnoza. U mojej mamy zdiagnozowali POCHP i lekarz powiedział, że musiała chorować już od wielu lat. Tylko nikt tego nie zauważył.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.