Jak zwalczyć brązowe plamki na skórze?

Łupież pstry (pityriasis versicolor) to powierzchowna infekcja skóry wywołana przez grzyby drożdżopodobne z rodziny Malassezia furfur. Grzyb ten naturalnie bytuje na skórze i wchodzi w skład mikroflory każdego człowieka. Zachwianie równowagi biologicznej w organizmie sprawia, że drożdżaki zaczynają nadmiernie się namnażać, wywołując łupież pstry. Takie zakażenie skóry jest zaraźliwe i powoduje u chorego duży dyskomfort psychiczny.

Według licznych badań łupież pstry powstaje na skutek obniżonej odporności organizmu, towarzyszących temu zjawisku zmian hormonalnych. Łupież pstry może być również następstwem kuracji antybiotykowej, przyjmowaniu kortykosteroidów, lub antykoncepcji doustnej. Czasem łupież pstry bywa następstwem innej choroby, na przykład cukrzycy. Istotny czynnik stanowi również wysoka temperatura oraz duża wilgotność powierza. Dlatego osoby żyjące na co dzień w gorącym klimacie, które posiadają skłonność do przetłuszczania się skóry są w grupie największego ryzyka. Istnieje wiele przypadków, w których niekontrolowane namnażanie się grzybów drożdżopodobnych pozostaje niewyjaśnione. Potencjalnie ta choroba może dotknąć każdego człowieka. Jednak pojawia się ona zwykle u młodych mężczyzn, którzy mają skłonności do nadmiernej potliwości i przetłuszczania się skóry. Zwykle pojawia się po okresie dojrzewania u młodzieży i dorosłych. Znacznie rzadziej występuje u dzieci.

Zwykle nie powoduje podrażnienia ani innych dolegliwości poza występowaniem licznych, łuszczących się plam o zabarwieniu beżowym, brązowym, łososiowym lub białym. U osób o jasnej skórze schorzenie to często rozpoznawane jest w miesiącach letnich, ponieważ plamy nie zmieniają barwy pod wpływem słońca i stają się bardziej widoczne na tle opalonej skóry.

Pierwszymi objawami łupieżu pstrego jest wystąpienie na skórze widocznych plam i przebarwień. Brązowe plamki na skórze, plamki w odcieniu żółtobrunatnym lub różowym zlokalizowane są głównie w obrębie klatki piersiowej, ale także na ramionach, dłoniach, twarzy oraz na owłosionej skórze głowy. Powierzchnia skóry objętej zakażeniem grzybiczym posiada liczne przebarwienia przeważnie o okrągłym kształcie, wyrazistej krawędzi i wielkości 3-4 mm. W przypadku zajęcia zakażeniem grzybiczym dużych obszarów skóry, plamy zlewają się ze sobą i powiększają swój rozmiar, tworząc marmurkowatą strukturę. Powstawaniu przebarwień w niektórych przypadkach towarzyszy łuszczenie się skóry oraz sporadycznie świąd.

W przypadku wystąpienia objawów łupieżu pstrego należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa. Lekarz zweryfikuje podłoże choroby na podstawie badania fizykalnego i szybko zleci odpowiednie medykamenty. Leczenie łupieżu pstrego oraz wybór metody leczenia zależy od wielu czynników. Rozmiar i grubość plam, miejsce ich występowania oraz wielkość obszaru skóry dotkniętej zakażeniem drożdżakami są wyznacznikami, które rzutują na wybór odpowiedniego sposobu leczenia. Najlepszym sposobem na brązowe plamy na skórze, jest wykorzystanie leków przeciwgrzybicznych do stosowania miejscowego. Zastosowanie maści, na niewielkim obszarze zakażenia skóry daje dużą gwarancję zahamowania rozwoju choroby. Szybka reakcja osoby objętej chorobą oraz sumienne zażywanie medykamentów pozwoli w szybkim tempie opanować niekontrolowany rozwój drożdżaków już na samym początku pojawienia się choroby i uniknąć konieczności zastosowania silnych leków doustnych. Kiedy dermatolog zweryfikuje przyczynę powstawania plam można wdrożyć leczenie farmakologiczne przez wykorzystanie tak zwanych antymikotyków[PDF]. Mogą one być podawane w postaci specjalistycznego sprayu, środków do przemywania twarzy, roztworów, emulsji, czy płynów.

4.8 (95.56%) 9 głosów

Powiązane posty

Tagi

Podziel się

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.