Diagnoza i leczenie niedoczynności tarczycy

Diagnoza i leczenie niedoczynności tarczycy

Ze względu na fakt, iż objawy niedoczynności tarczycy są również charakterystyczne dla wielu innych schorzeń, niezwykle trudno zdiagnozować tą chorobę na podstawie samej obserwacji czy wywiadu z pacjentem. 

Standardowo wykonuje się szereg badań morfologicznych, dzięki którym możliwe jest określenie stężenia poziomu różnych hormonów we krwi. Standardowo wykonuje się testy na odpowiednie hormony TSH oraz fT4 (może je zlecić lekarz rodzinny). Podwyższony poziom obu świadczy o niedoczynności tarczycy natomiast podwyższony poziom tylko TSH mówi o utajonej formie tej choroby.
Dodatkowo, dla jeszcze lepszej diagnozy, pacjent może zostać skierowany na USG tarczycy, które może ujawnić ewentualne guzki czy wole oraz chorobę Hashimoto – wtedy tarczyca jest nieco mniejsza od standardowej i obniżona jest jej echogeniczność.

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

Na początku warto zaznaczyć, że chorzy cierpiący na niedoczynność tarczycy zobowiązani są najczęściej do przyjmowania leków już do końca swojego życia. Pocieszający jest jednak fakt, iż skuteczna terapia farmakologiczna znacznie poprawa standard i jakość życia. Skuteczne leczenie okresowe niedoczynności tarczycy występuje w przypadku, kiedy do schorzenia doszło na skutek innej choroby bądź innych okoliczności – to na przykład ciąża czy poporodowe zapalenie tarczycy.
W celu leczenia i łagodzenia objawów niedoczynności tarczycy zalecane jest przyjmowanie lewotyroksyny, która jest syntetycznie identyczna jak naturalnie wytwarzany hormon.
Najczęściej lewotyroksynę stosuje się regularnie, zazwyczaj rano na około 30 minut przed spożyciem pierwszego posiłku. Lekarz prowadzący (endokrynolog) ustala indywidualną dawkę przyjmowania leku, którą następnie może redukować bądź zwiększać, w zależności od wyników badań okresowych pacjenta.
Leczenie niedoczynności tarczycy najczęściej odbywa się ambulatoryjnie, hospitalizowani są jedynie pacjenci z ciężkimi powikłaniami tego schorzenia.

 

3.3 (66.67%) 6 głosów

3 komentarze

 1. Mariolka Tychy

  Miałam własnie dzisiaj USG tarczycy – wykryto u mnie dwa guzki – podobno niegroźne ale wszelkie badania wychodzą mi prawidłowo. Mam się czym martwić?

  • grzegorz

   Mariola profilaktycznie witamina B-17 w postaci surowych pestek z moreli , 1edna pestka na 5ec kilo wagi.

 2. kaja 89

  najgorsze jest to, że niedoczynność trzeba leczyć do końca życia i nie ma na nią rady 🙁 do tego to okreopne przybieranie na wadze.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.