Czym jest tarczyca?

Czym jest tarczyca?

Tarczyca jest gruczołem wydzielającym hormony, głównie z grupy trójjodotyroniny, tyroksyny oraz kalcytoniny. Te muszą być tworzone w odpowiednich normach tak, by zachować niezbędne funkcje fizjologiczne organizmu. Jeśli tarczyca produkuje zbyt niski poziom hormonów, wtedy mówimy o jej niedoczynności natomiast, kiedy występuje zbyt duże ich wydzielanie, wtedy mowa jest o nadczynności tarczycy. 

Sam organ umiejscowiony jest z przodu tchawicy, poniżej krtani i zbudowany jest w dwóch płatów, które swoim wyglądem przypominają skrzydła motyla. Czasem zauważa się także trzeci płat, nazywany piramidowym. Tarczyca waży średnio 50 gram jednak warto dodać, że może zmniejszać bądź zwiększać swoją objętość w zależności od różnego rodzaju schorzeń bądź etapów życia – zmiany zauważa się najczęściej na przykład w czasie ciąży czy cyklu menstruacyjnego. U osoby zdrowej jest ona niezauważalna.

Zadania tarczycy

Tarczyca pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie, w dużej mierze odpowiada za odpowiedni rozwój i dorastanie – jest między innymi odpowiedzialna za funkcje wzrostu czy czynności metabolizmu, w tym spalanie nadmiaru tkanek tłuszczowych i kalorii, wchłanianie węglowodanów, białka bądź fosforu.
Tarczyca odpowiada za centralny układ nerwowy oraz układ kostny i mięśnie – tutaj rola tego gruczołu sprowadza się w dużej mierze do odpowiedzialności za sprawność fizyczną i witalność. Jej zadaniem jest prawidłowe odprowadzanie wody, co wiąże się z jędrnością skóry czy powstawaniem obrzęków.
Praca tarczycy ma wpływ na prawidłowe działanie układu pokarmowego a także serca, gruczoł ten odpowiada za regulację gospodarki lipidowej – wpływa między innymi na przemiany cholesterolu, działa również na syntezę białek.
Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy prowadzi do zaburzeń hormonalnych, nazywanych najczęściej niedoczynnością bądź nadczynnością tarczycy. Powikłaniem źle pracującego gruczołu mogą być guzki tarczycy lub wole obojętne – wtedy mówi się o chorobie Hashimoto. W skrajnych przypadkach może dojść do zapalenia tarczycy a nawet wystąpić może rak tarczycy.

Statystyki

Zaburzenia związane z funkcjonowaniem tarczycy są jednym z najczęściej występujących w krajach rozwiniętych. Wylicza się, iż na niedoczynność tarczycy cierpią nawet pięć razy częściej kobiety aniżeli mężczyźni. Zaburzenia tego rodzaju występują nawet u 6% osób, które nie ukończyły jeszcze 60 roku życia. Badania naukowe wskazują także, że średnio 4% populacji może cierpieć na nadczynność tarczycy.
Na całym świecie zaburzenia tarczycy występują u blisko 300 milionów osób a nawet połowa z nich może nie być świadoma tego rodzaju dolegliwości. Tylko w Polsce na zaburzenia wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy może cierpieć aż 22% społeczeństwa.

4.8 (95%) 8 głosów

4 komentarze

 1. Ania k

  Niestety choroby tarczycy dopadają prawie wszystkich, najgorsze jest, że hormony buzują i na przykład ja jestem bardzo nerwowa.

 2. Kaja

  jeśli 300 milionów ludzi na świecie jest nerwowych to już wiemy czemu na świecie tyle zła – wszystkiemu winna tarczyca 🙂

 3. kaska bella

  a czy to prawda, że choroby tarczycy częściej atakują kobiety? może dlatego jesteśmy bardziej narwane phi phi phi

 4. anakonda

  u mnie problemy pojawiły się chyba jak u większości w czasie ciąży, ale pamiętam, że chodziłam do jednej klasy w podstawówce z dziewczyną, która już wtedy miała z nią problemy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.