Choroba Hashimoto
Po raz pierwszy odkrył ją i dokładnie opisał dr Hakaru Hashimoto – w 1912 roku. Choroba Hashimoto to nic innego jak przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, o podłożu autoimmunologicznym. W tym przypadku organizm nie wytwarza tak jak powinien czynników ochronnych przed zakażeniami a sam wytwarza przeciwciała przeciwko własnemu gruczołowi tarczycy. Choroba Hashimoto powstaje przez długie lata, nie dając żadnych objawów bowiem zapalenie tarczycy tego rodzaju jest całkowicie bezbolesne.
Warto dodać, że choroba ta niszczy gruczoł, przez co ten wytwarza coraz mniejszą ilość niezbędnych hormonów – Hashimoto jest więc ściśle powiązana z niedoczynnością tarczycy.
Statystyki
Hashimoto jest najczęściej występującą chorobą endokrynologiczną – dotyczy 5% kobiet i 1% mężczyzn. Uznaje się ją za główną przyczynę niedoczynności tarczycy. Choroba może wystąpić zarówno u dzieci jak i osób dorosłych chociaż wylicza się, iż najczęściej pojawia się u pacjentów po 60 roku życia. Wpływ na jej powstanie mają warunki dziedziczne oraz inne choroby autoimmunologiczne, takie jak bielactwo, celiakia, cukrzyca I stopnia, rematoidalne zapalenie stawów oraz niedokrwistość.
Objawy
Choroba Hashimoto może nie dawać o sobie znać nawet przez wiele lat jednak trzeba podkreślić, że to właśnie ta choroba jest przyczyną powstawania woli. Zazwyczaj także przy występowaniu tego schorzenia powiększona jest cała tarczyca jednak nie wywołuje ona żadnych dolegliwości bólowych.
Objawy typowe dla choroby Hashimoto są powiązane z symptomami, jakie występują przy niedoczynności tarczycy – to w dużej mierze ciągłe uczucie zimna, zmęczenia, ospałości, depresja, zwiększenie masy ciała czy zaburzenia pamięci. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się problemy trawienne, rzadsze oddawanie stolca i zaparcia. U kobiet może wystąpić niepłodność i zaburzenia miesiączkowania a u mężczyzn impotencja. Pacjenci narzekają również na suchą cerę, wypadanie włosów i bladość skóry. U większości występuje także nadciśnienie tętnicze i spowolnienie czynności serca.
Warto wspomnieć, że choroba Hashimoto w fazie utajonej może nie dawać żadnych objawów a ta nieleczona doprowadzi do ciężkich powikłań, takich jak choroby serca a nawet śpiączka.
Rozpoznanie i leczenie
Badaniom hormonalnym powinny poddać się wszystkie osoby, u których choroba Hashimoto występuje dziedzicznie bądź te, które cierpią na inne choroby o podłożu immunologicznym. W celu diagnozy wykonuje się badania laboratoryjne – to testy oceniające stężenie hormonów TSH oraz fT4.
Trzeba pamiętać, że nie ma jednego i skutecznego leczenia, które zwalczyłoby immunologiczne zapalenie tarczycy, dlatego pacjentom podaje się jedynie leki na niedoczynność tarczycy. Zazwyczaj jest to terapia lewotyroksyną, którą chory stosuje do końca życia. Warto nadmienić, iż pomimo że choroby Hashimoto nie da się całkowicie wyleczyć to możliwe jest przywrócenie pacjenta do pełnego komfortu jego życia.
Profilaktyka
Tak naprawdę choroby Hashimoto nie da się uniknąć, nikt nie ma na nią wpływu, ponieważ jej podłożem są geny i proces autoimmunologiczny. Aby uniknąć powikłań, osoby obciążone powinny wykonywać profilaktyczne badania na stężenie hormonów tarczycy oraz każdorazowo informować lekarza prowadzącego o ryzyku zachorowania – nierzadko niektóre grupy leków zwalczające inne schorzenia mogą przyczynić się do rozwoju choroby Hashimoto.
Z tego co wiem to choroba Hashimoto jest obecnie najczęściej diagnozowaną i leczoną warto więc wiedzieć o niej jak najwięcej, by w porę zapobiegać powikłaniom. Dzięki więc za ten tekst
to tragedia, że na tak poważną chorobę wpływ mają nasze geny. Ciekawe czy mogę odziedziczyc po babci jeśli moi rodzice nie mają hashimoto
hashimoto objawia się biaym osadem na języku? bo takie właśnie mam