Wole obojętne – przyczyny, objawy, leczenie

Wole obojętne – przyczyny, objawy, leczenie

Wole obojętne do zdiagnozowane powiększenie tarczycy, które jednak nie wynika ani z zapalenia tego gruczołu ani ze stanu nowotworowego. W medycynie wyróżnia się trzy stopnie woli, przy czym „0” to ich brak, „1” to wole występujące, ale niewidoczne poza specjalistycznymi badaniami oraz „2”, to stopień, w którym wole występują i są widoczne przy zwyczajnym ułożeniu głowy. 

Wole obojętne występują nawet 4 razy częściej u kobiet aniżeli mężczyzn. Na to zaburzenie gruczołu tarczycy choruje średnio 22% polskiego społeczeństwa i nawet 60% kobiet w ciąży. Trzeba zauważyć, że wole mogą pojawić się u dzieci i występują one u 35% z nich.

Przyczyny powstawania woli obojętnych

Za główną przyczynę woli obojętnych uznaje się niedobór jodu – to właśnie dlatego w roku 1997 zdecydowano o wprowadzeniu profilaktyki jodowania soli spożywczej. Warto przy tym dodać, że wole mogą pojawiać się także w wyniku nadmiaru tego pierwiastka.
Dużą rolę w przypadku tego rodzaju zaburzenia pracy tarczycy pełni dieta – chodzi tu przede wszystkim o spożywanie roślin wolotwórczych w nadmiernej ilości (to przede wszystkim kapusta, rzepa i kalafior). Czynnikiem powodującym wole mogą być również zanieczyszczenia środowiska oraz leki stosowane przy innych schorzeniach, które hamują syntezę tarczycy.

Objawy

Wole obojętne najczęściej nie dają żadnych objawów powodujących dyskomfort pacjenta, najczęściej jednak chorzy uskarżają się na defekty kosmetyczne bowiem wole II stopnia są widoczne na szyi.
Jeśli wole są bardzo duże, wtedy może dojść do ucisku tchawicy i uczucia duszności. Nierzadko mogą wystąpić również problemy z przełykaniem pokarmu.
Wole mogą uszkadzać struny głosowe, przez co pacjent może mieć wyraźną chrypę.

Co może spowodować niedobór jodu?

Sam niedobór tego pierwiastka jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet ciężarnych, karmiących oraz noworodków i małych dzieci.
Kobiety w ciąży mogą poronić bądź urodzić dziecko martwe. Noworodek, który urodzi się żywy, może wykazywać niedorozwój umysłowy. U małych i starszych dzieci niedobór jodu prowadzić może do zaburzeń nie tylko umysłowych czy intelektualnych, ale także fizycznych.

Diagnoza i leczenie woli obojętnych

Rozpoznanie woli obojętnych możliwe jest po wykonaniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Najczęściej w tym celu wykonuje się analizy morfologiczne TSH oraz fT4 oraz USG tarczycy. Nierzadko zaleca się także wykonanie biopsji, aby wykluczyć występowanie guzków nowotworowych.
Jeżeli wole obojętnie nie dają żadnych symptomów, nie jest praktykowane ich leczenie. Preparaty jodu podaje się choremu zazwyczaj wtedy, gdy diagnoza wskazuje na występowanie wola obojętnego miąższowego.

4.1 (82.35%) 17 głosów

4 komentarze

  1. kamik

    Czyli wole nie są takie niebezpieczne w sumie. Podobno jest mała szansa, że zamienią się w nowotwór więc chyba to jest pocieszające.

  2. tadam hh

    Gdzieś wyczytałem, że wole mogą przeobrazić się w guza złośliwego – czy to prawda? bo tutaj nic o tym nie piszecie.

  3. sama

    mam dwa wole, po 2 cm w prawej częsci tarczycy. zdiagnozowane 2 lata temu, do tej pory ani nie zmieniły swojej wielkości ani nic się z nimi nie dzieje. Wyniki wszystkie wychodzą mi prawidłowo

  4. Kardiolog

    Pacjentowi podaje sie leki przeciwtarczycowe w wysokich dawkach, by opanowac objawy nadczynnosci tarczycy. Jednak jest to tylko leczenie objawowe, w zwiazku z tym podejmuje sie decyzje o leczeniu jodem radioaktywnym lub o operacji.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.